چرا یخچال من گرم نمی‌کند؟


9 دلیل سرد نکردن یخچال

یکی از مشکلات شایع در یخچال‌ها که همه‌ی ما ممکن است دست کم یک بار با آن مواجه شویم عدم سرمادهی یخچال است. در این مقاله 9 دلیل احتمالی بروز این مشکل را برای شما شرح میدهیم تا در صورت مشاهده چنین مشکلی در یخچالتان بتوانید اقدامات لازم را جهت رفع مشکل انجام دهید.با این مقاله از شرکت اهواز سرویس همراه باشید ضمنا در صورت لزوم  و نیاز به تعمیر دستگاه میتوانید با کارشناسان اهواز سرویس به شماره 06134470344  جهت راهنمایی تماس حاصل فرمایید.

 

1-تمیز نبودن کویل های کندانسور

ابتدا باید بدانید که کویل‌های کندانسور در قسمت پشتی یا زیر یخچال تعبیه شده‌اند. این کویل‌ها گرما را از محیط یخچال گرفته و آن را به بیرون از یخچال انتقال میدهند. وقتی این کویل‌ها کثیف باشند عملکرد آنها دچار اختلال میشود و در نتیجه میزان گرمای منتقل شده از یخچال به محیط کمتر خواهد بود. بنابراین توان یخچال برای سرد کردن مواد داخلش کمتر خواهد شد. توصیه میشود کویل‌های یخچال را چک کرده و در صورت لزوم آنها را تمیز کنید.

 

2- رله استارت

به دلیل پیوستگی رله و استارت کمپرسور، در صورت استارت نزدن رله، استارت کمپرسور هم دچار اختلال میشود. این مشکل باعث میشود کمپرسور نتواند سرمای کافی تولید کند. میتوانید به کمک یک مولتی متر از درستی ارتباط موتور و رله اطمینان حاصل کنید و در صورت قطع بودن ارتباط این دو قطعه با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت جهت تعمیر دستگاه در محل اقدام کنند.

3-خرابی موتور فن اُپراتور

وظیفه فن اپراتور این است که هوای سرد داخل کویل‌های اپراتور را در یخچال و فریزر به گردش در می‌آورد. گاهی برای گردش بهتر جریان هوا، یخچال‌ها دارای دو فن هستند اما یخچالهایی که یک اپراتور دارند، عموما این قطعه در قسمت فریزر قرار دارد. بنابراین عدم کارکرد صحیح فن اپراتور باعث میشود که هوای سرد داخل یخچال گردش نداشته باشد. در نتیجه فریزر سرد میشود ولی یخچال سرمای خود را از دست میدهد. جهت عیب یابیِ فن میتوانید با دست آن را بچرخانید، اگر آزادانه نچرخید باید با متخصص مربوطه تماس بگیرید. همچنین به کمک یک مولتی متر میتوانید سالم بودن سیم‌پیچ را تست کنید و در صورت قطعی موتور، فن باید تعویض شود.

4- خرابی ترموستات کنترل دما

وظیفه ترموستات کنترل دما رساندن  ولتاژ به موتور کمپرسور، موتور فن اواپراتور و موتور فن کندانسور است و به این تریتیب باعث شروع به کار کردن آن‌ها می شود. اگر ترموستات مشکلی داشته باشد، موتور استار نخواهد خورد و در نتیجه یخچال کار نمیکند.  جهت تست کردن ترموستات، آن را از پایین‌ترین درجه به بالاترین درجه بچرخانید، اگر صدای تق شنیده شد، سالم است و در غیر این صورت باید آن را تعویض کنید . روش دیگر آزمودن سلامت ترموستات، استفاده از مولتی متر است.

5- خرابی کمپرسور

کمپرسور یک موتور و قسمت اصلی یخچال است که مُبرد را فشرده میکند و آن را از طریق اواپراتور و کویل‌های کندانسور به گردش درمی‌آورد. اگر کمپرسور به درستی کار نکند، یخچال خنک نمی‌شود. معمولا تعویض کمپرسور آخرین مرحله‌ی عیب یابی است.

 6- خرابی موتور فن کندانسور

خراب بودن این قطعه باعث سرمادهی کمتر یخچال میشود. موتور فن کندانسور هوای اطراف کویل‌های کندانسور و کمپرسور را به گردش درمی‌آورد، سپس خارج کرده و باعث خنکی آن ها می شود. برای تست آن پروانه آن را با دست بچرخانید تا ببینید موتور آن به گردش در می آید یا نه، اگر به چرخش درآمد با مولتی متر بررسی کنید که اتصال آن برقرار باشد. در غیر این صورت موتور فن را تعویض کنید.

7-خرابی خازن راه انداز

خازن راه انداز باعث استارت خوردن موتور میشود. در صورت خرابی خازن، موتور استارت نمی‌خورد در نتیجه یخچال سرد نخواهد شد.

8- خرابی  ترمیستور

کنترل دمای یخچال توسط ترمیستور انجام میشود. این قطعه دمای  یخچال را به برد می فرستد، سپس  برد دستور استارت خوردن کمپرسور و موتور فن را می دهد. در صورت خراب بودن ترمیستور این مراحل انجام نخواهد شد و دستگاه سرد نمیشود.

9- خرابی برد یخچال

برد یخچال نیز مانند موتور از قسمت‌های اصلی دستگاه و اتصال دهنده فرمان قطعات می باشد. این قسمت از دستگاه به ندرت خراب می شود و کمترین دلایل خرابی یخچال را دارا می باشد و باید کاملا مورد بررسی قرار گیرد.


درصورت نیاز به انجام تعمیر یخچال در اهواز می توانید با شماره 06134470344 جهت ثبت درخواست تعمیرات تماس جاصل فرمایید تا در اولین فرصت یک متخصص تعمیرات یخچال مختص برند دستگاه شما برای شما اعزام شود

هیچ نظری وجود ندارد

  • سلام، مهمان